czwartek, 12 stycznia 2012

Dlaczego powinno się jak najszybciej uzupełnić brakujący ząb?

Stomatolodzy bardzo często określają miejsce po ekstrakcji zębów” destrukcyjną luką”. Dlaczego? Wszystko zostanie wyjaśnione za pomocą opisów:
W pełnym łuku zębowym każdy ząb ma swoje określone miejsce i funkcje do spełnienia. Jednak w przypadku powstania jakiegokolwiek braku zębowego dochodzi do zachwiania równowagi. Wtedy rozpoczyna się proces 5 destrukcyjnych i często nieodwracalnych konsekwencji, które są wynikiem nieuzupełnienia brakujących zębów:
1) Na skutek przechylenia zębów w kierunku luki, powstają przerwy między zębami. Są to nieestetyczne ciemne przestrzenie, sprzyjające stanom zapalnym dziąsła.
2) Wyzwalane podczas żucia pokarmów siły powodują przekrzywianie się zębów w kierunku luki a przeciążone zęby na zewnątrz łuków. Dochodzi do zaburzenia symetrii uśmiechu i płaszczyzn zwarcia.
3) Kość w miejscu po usuniętym zębie zanika( kość wyrostka zębodołowego). Proces ten pociąga za sobą zanik dziąsła. Skutkiem tego procesu jest trudność w wykonaniu estetycznego uzupełnienia protetycznego. (estetyka „różowa”)Osiągnięcie naturalnego wyglądu może wymagać zabiegu regeneracji kości czy tkanek miękkich.
4) Ząb, na skutek braku kontaktu z przeciwstawnym zębem utraconym, systematycznie wysuwa się. Ząb staje się przeciążony(węzeł urazowy) , co doprowadza do jego silnego rozchwiania, a w konsekwencji do utraty.
5) Konsekwencją tych wszystkich przemieszczeń jest powstanie nieprawidłowego zgryzu, który może doprowadzić do zmian w stawie skroniowo-żuchwowym i objawów bólowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz